TikTok może być zakazany w Stanach Zjednoczonych Jest decyzja
Władze takich krajów uznały, że TikTok stanowi zagrożenie dla ich bezpieczeństwa. TikTok co prawda od dawna utrzymuje, że nie udostępnia danych swoich klientów chińskiemu rządowi, jednak nikt takim zapewnieniom nie wierzy. W sprawie wprowadzenia zakazu korzystania z TikToka w Polsce wypowiedział się na łamach DGP pełnomocnik rządu ds. Jego zdaniem warto zadać sobie pytanie o to, ile wojen jesteśmy w stanie prowadzić jednocześnie.
Restrykcje wobec TikToka w Nowym Jorku i USA
Oznacza to, że władza chce zachować powściągliwość i uniknąć podejmowania skrajnych, niekoniecznie przemyślanych decyzji. Jest to kierunek godny pochwały, ponieważ wspominane wcześniej działania USA zdaniem wielu noszą znamiona dziwnej obsesji. W naszym przypadku wojna technologiczna nie jest potrzeba, tym bardziej że nie ma twardych argumentów za tym, aby konieczne było podejmowanie tak drastycznych kroków. Bezpieczeństwo na TikToku to temat, który regularnie jest podejmowany przy okazji kolejnych nieszczęśliwych wypadków, dziwnych trendów, czy oskarżeń związanych z prywatnością użytkowników.
TikTok w Polsce — czy zakaz jest możliwy?
Napisał na Twitterze, że w swojej rekomendacji Rada nie przedstawiła technicznych dowodów potwierdzających zagrożenie płynące z posiadania TikToka na telefonie użytkownika. Jednak Cieszyński podkreśla, że istnieją uzasadnione obawy dotyczące bezpieczeństwa, jak choćby potwierdzone przez firmę wykorzystanie aplikacji do inwigilacji dziennikarzy. Cyfryzacji jest organem doradczym i jedynie przekazuje zalecenia urzędnikom państwowym. Polscy parlamentarzyści i ich pracownicy otrzymali ostatnio rekomendację, aby nie instalować TikToka na urządzeniach służbowych. Nie powinni również korzystać z platformy na urządzeniach, na których mają zainstalowane aplikacje państwowe. W Niemczech zasadniczo nie ma zakazu korzystania z Tiktoka na służbowych telefonach komórkowych administracji państwowej, lecz aplikacja nie jest domyślnie instalowana na urządzeniach rządowych ani nie można jej pobrać.
Rosjanie zajmą aktywa niemieckiego banku. Na tym nie koniec
Przedstawiciele firmy podnoszą, że nigdy nie dzielili się danymi z chińskim rządem i nie mają zamiaru robić tego w przyszłości. Tego typu zapewnienia jak dotąd nie przyniosły jednak oczekiwanego skutku. Regulacje zmierzające Podgląd listy płac pozaolnictwem do blokady TikToka zostały przyjęte jako część pakietu pomocowego dla Ukrainy, Izraela i Tajwanu. W przyszłym tygodniu akt prawny ma trafić pod głosowanie Senatu, a następnie do podpisu przez prezydenta Joe Bidena.
Wyczekane zmiany w podatku Belki. Minister Andrzej Domański mówi, kiedy mogą wejść w życie
W Austrii nowa zasada dotyczy telefonów komórkowych wszystkich urzędników państwowych. “Zakazany owoc” – streszczenia odcinków mogą nam ujawnić co nieco z nadchodzących wydarzeń w życiu naszych ukochanych bohaterów. Odcinku Yildiz postanowi wyjść za Dogana, zaś Kumru czekają… Przedstawiamy streszczenie nowego odcinka “Yasak Elma” oraz szczegóły związane z jego emisją. Jak wskazują eksperci, pomysł zakazania aplikacji o ogólnoświatowym zasięgu wiąże się z szeregiem konsekwencji i wyzwań o charakterze politycznym, prawnym i społecznym. Profesor prawa z Uniwersytetu w Richmond, Carl Tobias, w rozmowie z BBC podkreślił, że prawdopodobnie nastąpi przedłużająca się batalia prawna.
Projekt zostanie teraz skierowany do Senatu, gdzie jego los nie jest do końca pewny. Lider większości w Senacie, Demokrata Chuck Schumer, który ostrzegał przed zagrożeniami płynącymi z TikToka, zapowiedział, że będzie musiał skonsultować projekt z szefami odpowiednich komisji. Prezydent Biden deklarował, że podpisze ją, jeśli trafi ona na jego biurko.
Przekazał też, że od stycznia mniejszy będzie tak zwany podatek Belki. Dyrektor Shou Zi Chew powiedział w środę, że firma spodziewa się odwołać się od decyzji Bidena i wygrać sprawę w sądzie. Argumentował, że decyzja Bidena może spowodować, iż zniknie aplikacja używana przez 170 milionów Amerykanów. Szkolenia systemów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji (AI), bez uprzedniej, wyraźnej zgody Ringier Axel Springer Polska sp. Wyjątek stanowią sytuacje, w których treści, dane lub informacje są wykorzystywane w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe.
Co więcej, mają już trwać prace nad konkretną nowelizacją ustawą. Coraz więcej państw zachodnich, w tym Stany Zjednoczone, wprowadza ograniczenia dla usług i sprzętów z chińskim rodowodem. Podobną drogą może pójść także Polska, co w ostatnim wywiadzie dla RMF FM zasugerował nowy minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski. Linki w tekście artykułu mogą odsyłać bezpośrednio do odpowiednich dokumentów w programie LEX.
W Kanadzie zdecydowano, że pracownicy urzędów nie mogą na służbowych urządzeniach korzystać z tej aplikacji. Taką samą decyzję ogłosiła Komisja Europejska, Mastercard spadki 8% Jak 3Q Profit rozczarowuje; Uliczne kije do kupienia a wcześniej wiele władz stanowych w Stanach Zjednoczonych. Reuters podał, iż z popularnej aplikacji korzysta ponad 100 milionów Amerykanów.
- Dodatkowo ustawa da prezydentowi uprawnienia do podobnych działań wobec innych platform społecznościowych mających związki z władzami przeciwników USA.
- Minister cyfryzacji chce, aby nowelizacja ustawy o krajowym systemie cyberbezpieczeństwa jeszcze w tym roku trafiła do sejmu.
- Amerykańscy politycy wysuwają oskarżenia w kierunku twórców aplikacji o powiązania z chińskimi władzami.
Może to być dla niektórych zaskoczeniem, ale TikTok nigdy nie był dostępny w Chinach kontynentalnych. Zamiast tego ByteDance oferuje chińskim użytkownikom aplikację Douyin, które oferuje podobne możliwości co TikTok. Różnica jest taka, że aplikacja jest kontrolowana przez władze chińskie, która pełnią rolę surowego cenzora. Z kolei ostatnio do mediów przedostały się informacje mówiące o tym, że moderatorzy platformy mieli promować materiały wrzucane przez ludzi młodych, przystojnych i dobrze ubranych. TikTok tłumaczył, że chodziło o „zminimalizowanie możliwości psychicznego znęcania się nad innymi użytkownikami”, a zalecenia miały obowiązywać jedynie w Chinach.
Zapis, który znalazł się w ustawie o pakiecie pomocy zagranicznej dla Ukrainy, Izraela i Tajwanu, ma zobowiązać firmę ByteDance do sprzedaży aplikacji TikTok w ciągu 270 dni firmie z siedzibą w Stanach Zjednoczonych. Ustawodawcy argumentują, że chińska spółka macierzysta, będąca właścicielem TikToka może gromadzić wrażliwe dane użytkowników i cenzurować treści, które są sprzeczne z wymaganiami chińskiego Klucz tajny udane Forex Trading-systemy w skrócie rządu. TikTok zaprzeczał tym zarzutom podczas przesłuchań w Kongresie dotyczących jego praktyk w zakresie prywatności danych. Izba Reprezentantów przytłaczającą większością głosów (352-65) przyjęła projekt, który dotyczy między innymi popularnej chińskiej aplikacji. Prezydent Joe Biden zapowiada, że taką ustawę podpisze, ale wcześniej decyzję w tej sprawie musi podjąć jeszcze amerykański Senat.
Cóż, wszystko wskazuje na to, że Polska (jeszcze) nie dołączy do grona państw, które wyeliminowały chińską platformę z życia pracowników oficjalnych urzędów. Niemniej, wcale nie oznacza to, że nie wydarzy się to w przyszłości poprzez zmianę decyzji rządu lub też nakaz jej zmiany wypływający wprost z Uni Europejskiej lub innego związku. Co by się nie wydarzyło jedno jest pewne – przed nami bardzo ciekawe tygodnie, a nawet miesiące, kiedy to rozgrywać będzie się przyszłość TikToka jako masowego medium społecznościowego. Rzeczywiście szereg rządów ma co do TikToka różne zastrzeżenia […]. Nie używamy go w ramach instrukcji publicznych czy urzędowych komunikatów, tylko do stricte kampanijnej pracy, oraz aby prostować manipulacje i dezinformacje, która często pojawia się w przestrzeni publicznej. TikTok jest niewątpliwie bardzo ważną platformą ze względu na swoje zasięgi.
Odpowiedzi na to pytanie udzielił nowy minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski. Ustawa uderzająca w chińskiego potentata internetowego została przegłosowana razem z trzema innymi dokumentami – o pomocy militarnej dla Ukrainy, Izraela i Tajwanu oraz sojuszników USA w regionie Indo-Pacyfiku. Wcześniej Izba Reprezentantów Kongresu USA przyjęła te akty prawne jako osobne ustawy.
Jako spółka całkowicie zależna, TikTok jest trudny do wyceny. Ale jako niezależna firma prawdopodobnie stałaby się jedną z najbardziej wartościowych platform technologicznych na świecie. Steven Mnuchin, były sekretarz skarbu prezydenta Donalda Trumpa, jako pierwszy wyraził publiczne zainteresowanie, mówiąc w zeszłym miesiącu, że zbiera grupę inwestorów, aby kupić TikToka. Jeśli ustawa przejdzie przez Senat, Biden ma ją podpisać — kończąc prawie cztery lata nieudanych prezydenckich prób oddzielenia aplikacji TikTok od ByteDance.
Jak łatwo zauważyć wśród państw, które blokują TikToka na szczeblu urzędowym znajduje się coraz więcej państw Europejskich. Co w takim razie z polskimi politykami oraz pracownikami oficjalnych urzędów? Wszelkie domysły dotyczące ewentualnego „bana” chińskiej aplikacji rozwiał niedawno Rafał Bochenek – rzecznik prasowy Prawa i Sprawiedliwości. Minister cyfryzacji chce, aby nowelizacja ustawy o krajowym systemie cyberbezpieczeństwa jeszcze w tym roku trafiła do sejmu. O kwestię chińskich sprzętów i usług uwagę zwrócił Robert Mazurek, który przeprowadzał wywiad z ministerem. Krzysztof Gawkowski, chociaż starał się unikać podawania konkretnych nazw i firm, przyznał, że Polska może wziąć przykład z niektórych państw.
W obliczu napiętych stosunków amerykańsko-chińskich wielu lokalnych polityków zaczęło postrzegać popularność platformy jako poważne zagrożenie. W tym kraju decyzję zakazującą używania TikToka – ale tylko przez pracowników instytucji rządowych – podjął parlament. Stolica kraju, Oslo i drugie co do wielkości miasto Bergen również nalegają, aby pracownicy władz miejskich usunęli TikTok ze swoich telefonów służbowych. Prawo stanowi, że urzędnicy mogą nadal korzystać z TikToka, jeśli zajdzie taka potrzeba, ale tylko na urządzeniach, które nie są podłączone do sieci rządowej.
Bezpieczeństwa przestrzeni informacyjnej RP Stanisław Żaryn. – Analizujemy różnego rodzaju chińskie technologie czy produkty telekomunikacyjne. Sprawdzamy, czy produkty telekomunikacyjne, mamy do czynienia z firmami, które funkcjonują w bardzo konkretnym reżimie prawnym – zaznaczył pełnomocnik rządu ds. Bezpieczeństwa przestrzeni informacyjnej.Zwrócił uwagę, że chińskie prawo nakazuje firmom telekomunikacyjnym kooperację z miejscowymi służbami.